8. A

Školní rok 2023/2024

 

 

 

Školní rok 2022/2023

BRANNÝ ZÁVOD

22. ČERVNA 2023

Branný závod jsme běželi, i když se nám nechtělo. Zvládli jsme to, protože jsme největší borci!!!

 

ŠKOLNÍ VÝLET

PERMONIUM OSLAVANY

16. ČERVNA 2023

SCHOOL TRIP TO PERMONIUM OSLAVANY

On Friday 16 June 2023 our 7th  grade went on a school trip to Permonium Oslavany which is located near Brno. The main task of our trip was going to a rope course and adventurous program that we had to do.

Our trip started at 7:15 by leaving our school. When we went to the bus we were so excited that even Jesus could feel our hapiness!!!

After maybe an hour and a half we finally arrived at our destination: Permonium. We were divided into 10 groups by 4 people each. Then we were given a to-do list that we had to carry out.The list took us all morning + noon. After finishing all the activities we were hungry so we had a lunch break. When we finished eating our delicious lunch our teachers quickly took a photo of us and then it was time to go home.

I think I can tell by the voice of everyone that we really enjoyed the trip and far it was the best trip of this school year!

Written by Kačka Jurečková


PROJEKT ZÁMOŘSKÉ OBJEVY (VÝTVARNÁ VÝCHOVA A DĚJEPIS)

DUBEN 2022

 

 

DEN ZEMĚ

20. DUBNA 2023

On 20 April 2023 our 7th grade went on a school excursion to a nearby city called Ždánice to visit  Vrbas regional museum and The Observatory and Planetarium of Oldřich Kotík.

Our excursion started at 7:30 by leaving our beloved school. We all were very happy to go just because we didn´t have to study that much.

The weather was great so we were more excited than we thought. Our first goal was to visit the museum. At first we were not excited about it but thankfully we had a great tour guide so she made the excursion of museum really fun. In the meantime we saw really cool old portraits and clothes etc.

After we visited the museum we went on a small walk to the nearby pond where our teachers taught us a new song called Generál Laudon. Time passed by and we unfortunately had to go to the observatory and planetarium.

In the observatory we watched a short film about sun and we had a look at the big telescope where another tour giude told us something about it.

After the observatory we had to go back to our school. Overall we really enjoyed the excursion.

Written by Kačka Jurečková

 

VÁNOČNÍ BRUSLENÍ

22. PROSINCE

 

EXKURZE NA SLOVANSKÉ HRADISKO V MIKULČICÍCH

14. ŘÍJNA

Pátek 14. října jsme strávili na Slovanském hradišti v Mikulčicích. Prohlédli jsme si expozici o Velké Moravě a Slovanech, kteří tady kolem roku 900 vytvořili velké hradiště s předhradím a zemědělským zázemím. Taky jsme se dozvěděli spoustu zajímavých informací o zbraních a vojenské taktice v raném středověku a svedli jsme několik bitev. Bohužel nám úplně nepřálo počasí, takže plánovanou vycházku k lávce přes řeku Moravu jsme museli odložit na jindy.

Ve školním roce 2022/2023 je ve třídě 7. A 22 žáků: 10 dívek a 12 chlapců.

Třída se nachází ve staré budově v přízemí.

Třídní učitelkou je Mgr. Martina Hermanová (dějepis a angličtina).