Exkurze do Krakowa, Wieliczky a Osvětimi

Ve dnech 19. – 20. května proběhl zájezd devátých tříd do polského města Krakow, solných dolů Wieliczka a vyhlazovacího koncentračního tábora v Osvětimi.
Ve čtvrtek ráno vyjel autobus plný deváťáků směrem do Polska. Kolem 12. hodiny jsme přijeli do Krakowa, kde jsme strávili zbytek dne. Jako první jsme navštívili gotickou katedrálu sv. Stanislava a Václava, která je součástí královského hradu Wawel. Po výstupu příkrých schodů do zvonice s největším polským zvonem zvaným Zikmund nás čekal krásný výhled na město Krakow. Dále jsme pod vedením našeho pana průvodce sešli do sklepení krakovské katedrály, kde jsme se dozvěděli o historii polských králů a viděli jsme podzemní krypty, kde jsou uloženy ostatky významných osobností Polska.
Poté jsme se Floriánskou ulicí dostali k obrannému bastionu a krytému tržišti zvanému Stary Kleparz, kde následovalo osobní volno. Prošli jsme se starobylými ulicemi a koupili si suvenýry. V podvečer jsme ještě stihli navštívit židovskou čtvrť Kaziměř a poznali jsme tak místa, kde se odehrává film Schindlerův seznam, který jsme společně zhlédli ve škole. Tímto jsme zakončili náš první den a jeli jsme na hotel, kde byla pro nás připravena dobrá večeře.
Druhý den ráno jsme se po snídani vypravili do solných dolů Wieliczka. Po příjezdu na místo jsme se rozdělili na dvě skupiny, z nichž jedna měla prohlídku v češtině a druhá v angličtině. Obě dvě paní průvodkyně svůj zajímavý výklad prokládaly vtípky a tím nám zabavily celé dopoledne.
Po hodině cesty autobusem jsme dorazili do koncentračního tábora Auschwitz – Osvětim. Prohlídka nás velmi zaujala. Dozvěděli jsme se zajímavosti o historii tábora a židovských obětech druhé světové války. Dále jsme navštívili nedaleký vyhlazovací tábor Birkenau – Březinka, kde jsme u Památníku národů položili kytičku a zapálili svíčky a uctili tím památku všech zemřelých v tomto táboře.
Tím jsme ukončili program našeho zájezdu a vydali se na cestu domů.
Chtěli bychom poděkovat našim paním učitelkám, panu řidiči a panu průvodci za tento hezký výlet.

Petra Hroudná a Marek Loprais