Poznávací zájezd do Londýna

V pondělí 25. května vyrazilo 25 žáků naší školy s paní učitelkou Trnkovou na poznávací zájezd do Londýna. Na cestě nás provázeli páni řidiči Michal a Michal, a samozřejmě paní delegátka, majitelka cestovní kanceláře, která pro nás vytvořila program zájezdu, paní Zuzana Smoradová. Naši skupinu doplnilo 34 žáků z Prahy. Cesta do Londýna včetně pasové a imigrační kontroly proběhla celkem v pohodě. V Německu jsme na téměř hodinu uvízli v zácpě a následkem toho jsme nestihli trajekt ve 4 hodiny. Vzhledem k náročné logistice a návaznosti všech přestávek, včetně těch pro řidiče,  jsme měli obavu, abychom vůbec dojeli do Londýna. Naštěstí jsme se dostali na trajekt v šest ráno a vše jsme ještě stihli. Jako bonus jsme měli možnost vidět Dowerské White Cliffs za denního světla nedlouho po východu slunce. V Londýně jsme si prohlédli centrum města: Westminster – Parlament a Big Bend (kolem kterého je bohužel do roku 2021 z důvodu oprav lešení), viděli jsme obří kolo London Eye, Westminster Abbey, Buckingham Palace, náměstí Piccadilly Circus, Trafalgar Square, Národní galerii a Covent Garden.
K autobusu jsme se vrátili sice unavení, ale spokojení. Následovalo předání žáků do rodin.
Další den jsme plni očekávání navštívili Warner Bross studio, kde jsme nahlédli do zákulisí natáčení série filmů o nejslavnějším kouzelníkovi na světě – Harrym Potterovi. Nutno podotknout, že návštěva naše očekávání rozhodně nezklamala a v mnohém je dokonce předčila. Odpoledne jsme se seznámili se zajímavou historií malého „posh“ městečka Saint Alban
a s pohnutým osudem kněze, po němž  je pojmenováno. Ke konci dne jsme ještě stihli navštívit nádherný park s krásnými zahradami, ve kterém se scházeli na romantických schůzkách již Jindřich VIII. s Annou Boleynovou.
Ve čtvrtek nás čekala prohlídka Windsoru s návštěvou kaple sv. Jiří, kde si loni řekli své ano princ Harry a Meghan. Následovala prohlídka slavné soukromé školy Harrow School s místním průvodcem. V této škole se vzdělával Sir Winston Churchill, Lord Byron, Nehrú, Sir Robert Peel a natáčely se zde scény z filmů o Harry Potterovi. Na přání žáků jsme k večeru navštívili Primark. Před námi byla poslední noc u rodin.
Páteční ráno začalo rozloučením v hostitelských rodinách, které nám předali poslední balíčky na cestu. Přes den jsme si prohlédli nejstarší části Londýny – The City of London. Navštívili jsme interaktivní muzeum Bank of England. Viděli jsme zlatou cihlu, staré mince a bankovky. Neopomenuli jsme St.Paul´s Cathedral, jeden z impozantních symbolů Lodýna. Odpoledne nám paní delegátka vrátila z původních 70 liber, na vstupy, 6 liber (2×5 liber parkování autobusu, 33 liber Harry Potter Studios, 12 liber Windsor, 9 liber Harrow School). Tyto jsme měli možnost utratit na naší poslední zastávce v Londýně v Greenwich u nultého poledníku.
Na závěr bych  ještě chtěla moc pochválit všechny naše žáky, kteří byli nejen dochvilní, což je u takového zájezdu velmi důležité, ale také se po celou dobu zájezdu vzorně řídili pokyny. Navzdory pověsti deštivého a mlhavého města nás Londýn uvítal a po celou dobu pobytu provázel krásným slunečným počasím s příjemnými teplotami. Velký dík patří pánům řidičům Michalovi a Michalovi za jejich obětavost, za to jak se o nás starali, párečky nám vařili …. Další velký dík patří paní delegátce Zuzce, která zájezd úžasně připravila, provázela nás po celou dobu zájezdu a podala nám vyčerpávající množství nových a zajímavých informací. Zájezd se povedl, žáci získali spoustu krásných zážitků, ale také získali nové zkušenosti s používáním angličtiny.
Za všechny účastníky zájezdu Jaroslava Trnková.