9. B

Školní rok 2023/2024

Na fotce chybí: Eliška Exelová a Klára Macalíková

Nový školní rok 2023/2024 nás přivítal v nové třídě, která se přesunula do přízemí staré budovy naproti kanceláře. Třídní učitelkou je stále Mgr. Petra Šedová, která nás učí VkO, VkZ a některé i AJ.

Do naší třídy chodí celkem 17 žáků, z toho 9 chlapců a 8 dívek. Tradičně jsme si zkraje školního roku odhlasovali zástupce do školního parlamentu, který se schází 1x měsíčně a předkládá návrhy k různým akcím.

Předseda: ZUZANA CHVÁTALOVÁ

Zástupce: PAVEL KUDLÁČ

Pokladník: KRYŠTOF SEMMLER

I tento rok nás neminou třídnické hodiny, které stejně jako loni budou probíhat v určené středy od 7:20 hodin. Třídnické hodiny v 2. pololetí 2023/2024 budou následující: 7. 2., 21. 2., 7. 2., 21. 2., 6. 3., 20. 3., 3. 4., 17. 4., 15. 5., 29. 5., 12. 6.

Pro lepší komunikaci a pružnější reakce na případné změny týkající se výuky či akcí školy používáme skupinku na messengeru, kterou využívá zejména třídní učitelka, ale dle nastavneých pravidel můžou používat i žáci s rozumnými a podstatnými dotazy.

Tento školní rok bude náročný a nabitý akcemi, jak příjemnými tak nepříjemnými.

Seznam akcí:

1. pololetí

 • Prezentace středních škol Kyjov 19. 9. 2023
 • Vstupní testy (M+ČJ+AJ)
 • Preventivní program s PČR 12. 10. 2023
 • Exkurze Brno 16. 10. 2023 (Oživ obraz)
 • Veletrh vzdělávání Hodonín 19. 10. 2023
 • SCIO testy (M, ČJ, AJ) týden od 30. 10. 2023
 • Výběr školy; téma a vedoucí absolventské práce (do prosince)
 • Polonéza (domluva o barvě šatů + hudbě + programu + páry vytvořit + den nácviku)
 • Mikiny či trička za třídu (motiv přední a zadní strana – prosinec)
 • Mikuláš ve škole 5. 12. + vánoční dílny 9. 12.

2. pololetí

 • Podání přihášek na SŠ 1. 2. – 20. 2. 2024
 • Ples školy 16. 2. 2024
 • Přijímací zkoušky 12. 4. a 15. 4. 2024
 • Výlet Praha 23. – 24. 4. 2024
 • Den Země 25. 4. 2024 (Veselí nad Moravou)
 • Osvětim 16. a 17. 5. 2024
 • Absolventské práce 17. a 18. 6. 2024
 • Stužkování 26. 6. 2024 – program (prezentace za třídu; zpěv? + píseň + tanec za ročník)
 • Poslední zvonění 28. 6. 2024 (píseň zpívat + zvonit)

Brno Špilberk, kino Scala program „Oživ obraz“ 16. 10. 2023

První akcí, kterou jsme spolu se třídou 16. 10. 2023 absolvovali, byla ročníková exkurze vlakem do Brna. Program s názvem „Oživ obraz“ byl dokonalým prohloubením v dovednostech v oblasti mediální výuky. Nejprve jsme zhlédli výstavu obrazů na hradě Špilberk, poté se přemístili do kina Scala, kde si žáci ve skupinkách po 5 zkusili vytvořit film formou tzv. plošné aminace. Každá skupina si vymyslela vlastní děj, pečlivě si nachystala jednotlivé části k animaci, po instruktáži si vyfotila v časových odstupech jednotlivé snímky a nakonec ve zbytku času vložila hudbu. Žáci zjistili, kolik práce stojí za 10 sekundami animovaného filmu, a že samotná animace není jednoduchá věc. Výsledkem každé skupiny jsou velice vydařená a kreativní díla, která pochválili i samotní moderátoři programu.

PODAŘENÁ VIDEA VŠECH:

Veletrh vzdělávání Hodonín 19. 10. 2023

O tři dny později jsme vyrazili po 5. vyučovací hodině na Veletrh vzdělávání do Hodonína, kde probíhala prezentace jednotlivých středních škol a učilišť v JM kraji. Žáci mohli získat dodatečné informace o studijních oborech, zjistit si rozsah vyučovacích předmětů a i si prakticky vyzkoušet řemeslo v „akci“ (VR svařování).

Miluláši ve škole 5.12. 2023

V úterní den se moji deváťáci nemohli dočkat chvíle, kdy se převlečou za Mikuláše, čerty a anděly a půjdou obcházet třídy, tentokrát od 3. A až po 6. B. Mikuláš měl s sebou i knihu hříchů, kde měl soupis s nejhodnějšími a nejzlobivějšími dětmi z každé třídy. Nejdřív se každý z osazenstva představil krátkém textem, básničkou nebo říkanku, poté žáci zazpívali písničku, aby se vyhnuli odnesení do pekla. Nechyběla návštěva zbylých deváťáků, kteří se tou dobou pilně učili, ale uvítali nás s úsměvem na tváři a zazpívali Rolničky a Pásli ovce Valaši. Všichni žáci si vedli moc dobře, písničkou nám zpříjemnili den a taky dostali bonbónek za statečnost a odvahu.

Filmové představení 18. 12. 2023

Poslední týden před Vánoci jsme si zkrátili vyučování animovaným zpracováním Komenského díla Labyrint světa a ráj srdce. Film byl sice určen již dětem druhého stupně, ale téma bylo natolik hluboké, duchovní a abstraktní, že pozornost žáků byla po 30 minutách ta tam, a cíl pochopit myšlenky učitele národů padl vniveč. I tak bylo představení uvítáno s nadšením, 3 vyučovací hodiny mimo budovu školy je prostě motivace 🙂 !!!

Výuka jinak 21. 12. 2023

V rámci výuky je třeba udělat si někdy hodinu i zábavnější a pohodovější než obvykle. Proto se žáci v angličtině zkusili „prokousat“ únikovou hrou s vánoční tématikou (Help Santa to enter the house), kde si v jednotlivých úkolech opakovali slovíčka a plnili zapeklité kvízy nebo puzzle. Úkolů bylo celkem pět a na konci každého z nich bylo žákům uděleno číslo k číselnému kódu pro otevření dveří. Pokud nebyli žáci úspěšní v postupně zadaných úkolech, hra je nepustila dál. Vyučování hrou žáky bavilo, všem se podařilo dosáhnout konce hry, jako odměnu si odnesli malou sladkost a jedničku pro úspěšné řešitele! Great job, guys!

Vánoční besídka 22. 12. 2023

Poslední den školy v kalendářním roce 2023 byl ve znamení třídních besídek. Letos byla trochu netradiční, protože jako deváťáci secvičujeme polonézu, a prázdniny nám zkrátí počet zkoušek před Školním plesem téměř na polovinu, zachovali jsme se velmi dospěle a dvě hodiny jsme pilně zkoušeli celou sestavu. O to víc jsme se těšili na čas strávený ve škole, kde jsme si rozdali dárečky, připili si dětským šampusem předčasně na prázdniny a popřáli si hodně zdraví a úspěchů v nadcházejícím roce 2024. Pak nezbylo nic jiného než se doslova rozprchnout domů!!!!

 

Školní rok 2022/2023

Kmenová třída 8. B se nachází v 1. patře staré budovy, směrem ke spojovací chodbě, vlevo vedle kabinetu matematiky. Třídní učitelkou je Mgr. Petra Šedová, která nás učí VkO a některé i AJ.

Do naší třídy chodí celkem 17 žáků, z toho 9 chlapců a 8 dívek. Na začátku školního roku jsme si odhlasovali třídní samosprávu a v ní si zvolili předsedu třídy a jeho zástupce. Ti se budou účastnit zasedání školního parlamentu 1 x měsičně a předkládat návrhy na různé školní akce, kterými si žáci a zaměstnanci školy budou zpříjemňovat běžné dny ve škole.

Předseda: Kryštof Semmler

Zástupce: Tereza Kolaříková

Pokladník: Jakub Šťastný

Jako každý rok je potřeba docházet na třídnické hodiny, které stejně jako loni budou probíhat v určené středy od 7:20 hodin. Pro toto pololetí je rozpis následující: 8.2., 22.2., 8.3., 22.3., 5.4., 19.4., 3.5., 17.5., 7.6., poslední týden školního roku.

Pro lepší komunikaci a pružnější reakce na případné změny týkající se výuky či akcí školy používáme skupinku na messengeru, kterou využívá zejména třídní učitelka, ale dle nastavneých pravidel můžou používat i žáci s rozumnými a podstatnými dotazy.

Naše stránky začneme malým zavzpomínámím na školní výlet do Oslavan, který byl již od cesty autobusem velkým dobrodružstvím. Musím říct, že přes úvodní zádrhely a náš pozdní příjezd do Permonia, vše nakonec zachránil nabytý zábavný program doprovázený slunečným počasím a dobrým jídlem.

PERMONIUM OSLAVANY 23. 5. 2022 (ohlédnutí za školním výletem)

Další plánovaná akce již v novém školním roke se uskuteční 6. 10. 2022, kde se v rámci ročníku vydáme do brněnského Technického muzea a na zpáteční cestě se zastavíme na prohlídce Mohyly Míru ve Slavkově u Brna.

TECHNICKÉ MUZEUM BRNO A MOHYLA MÍRU SLAVKOV U BRNA 6. 10. 2022 (školní exkurze)

V rámci vyučování jsme 20.12. 2022 navštívili vracovnské kino a zhlédli pohádku Největší dar.

Předvánoční čas ve škole jsme zakončili 22. 12.2022 tradiční besídkou. První 2 hodiny naše třídní učitelka připravila zábavnou hru „KUFR“, které jsme se všichni účastnili. Pamětníci si tuto společenskou hru pamatují z televize v podání Pavla Trávníčka jako moderátora. Žáci byli rozděleni do 3 týmů, kde se v prvním kole hádala na čas slova, v druhém kole se poznávaly předměty, ve třetím kole následovala pantomima a v posledním se skládaly rozstříhané obrázky a poznávala se osobnost. Poté už byla zábava v režii žáků, hrály se karty a deskové hry. Poslední hodina byla věnována rozdávání dárečků a jejich rozbalování.

Věřím, že se všem žákům vánoční prázdniny povedly, že si užili volna v pohodě, klidu a zdraví a že všichni nový rok 2023 přivítali s nadějí v lepší zítřky.

VÁNOČNÍ BESÍDKA 22.12.2022

Abychom žákům ukázali, že čtení nemusí nutně být nuda, přijeli nám dne 31.1.2023 brněnští herci zpříjemnit vyučování a zároveň i konec 1. pololetí a představili nám formou dramatizace novou knihu s názvem Fake News Challange! Tato kniha pojednává o moci médií, ovládání veřejnosti pomocí dezinformací a překrucování skutečností pro svůj prospěch. Cele vystoupení bylo vtipné a poučné.

LISTOVÁNÍ 31.1. 2023

„THE AUSTRALIAN SHOW“ 24. 3. 2023

V rámci výuky anglického jazyca žáci navštívili představení Dr. Klutze s názvem The Australian Show, které se uskutečnilo 24.3.2023. Žáci zjistili, jak moc rozumí autentické angličtině, zdokonalili se v poslechových dovednostech, také se dozvěděli informace o životě původních obyvatel Aboriginů a zopakovali si znalosti o historii Austrálie. Na závěr této one-man show mohli dobrovolníci ochutnat tradiční australskou pomazánku Vegemite, která svou slanohořkou chutí připomínala náš český bujón nebo masox.

DEN ZEMĚ 20. 4. 2023

V rámci mezinárodního Dne Země jsme se se školou vydali do nedalekých Ždánic. Nejprve jsme měli na programu vlastivědné Vrbasovo muzeum, kde jsme se dověděli zajímavosti o historii ždánického zámku, a dále si prohlédli rozsáhlou expozici zahrnující původní ždánickou vesnici s pohyblivými mlýny, sbírku zámeckého nábytku, sbírku bankovek a mincí a nespočet vycpanin a minerálů. Než jsme opustili areál zámeckého parku, vyluštili jsme ve skupinkách „bojovou hru“ týkající se ochrany životního prostředí, a také jsme se konečně vydatně nasvačili. Po 30 minutách chůze do kopce jsme se ocitli před Hvězdárnou a planetáriem Oldřicha Kotíka. Nejprve nám byl představen hvězdářský dalekohled s komentovaným výkladem, následně jsmese v planetáriu mohli podívat na program „neuvěřitelné Slunce“ a na vlastní pěst prožít zákonitosti spojené se světelným zářením. Naši exkurzi jsme nečekaně zhodnotili velmi pozitivně, hlavně poutavý výklad doprovázený praktickými ukázkami v planetáriu byl pro nás zážitkem.

MUZEUM TGM; IPS HODONÍN 26. 4. 2023

Ani ne týden po ždánickém putování jsme zavítali na další exkurzi, tentokrát do hodonínského Masarykova muzea. Celá prohlídka mapovala život našeho prvního československého prezidenta od narození až po skonání. Expozice byla doplněna fotografiemi z života TGM včetně jeho rodiny a přátel, a také dvěma krátkými videi a jedním dvacetiminutovým životopisným dokumentem.

Poté jsme se pěšky vydali napříč Hodonínem k budově Úřadu práce (oddělení IPS), kde jsme měli domluvenou přednášku o volbě povolání. Dozvěděli jsme se, co je třeba zvážit před volbou budoucí školy, na kterých webových stránkách si můžeme vyhledat potřebné informace o povolání, které bychom chtěli vykonávat, a mohli jsme si prolistovat Atlasem školství. Na závěr jsme si všichni prošli testem, který dle vyplněných otázek zaměřujících se na dovednosti, vlastnosti, zájmy vyhodnotil možnosti budoucích profesí. Každý se ve výsledcích našel, zakroužkoval z listu své vlastní reálné možnosti dle prospěchu, a poté si mohl důkladně prostudovat svou profesi v pořadači (složky k každé profesi nabízel ÚP k nahlédnutí).

Celou školní exkurzi jsme si i přes chladnější počasí užili, dozvěděli jsme se zajímavé informace o hodonínském rodákovi TGM a díky Informačnímu poradenskému středisku jsme si udělali částečně jasno v našem býběru budoucího povolání.

DEN DĚTÍ 29. 5. 2023

Zpestřit pondělí nám přijela cimbálová skupina Réva, která nám zahrála širokou paletu písní jak moravských, českých, tak i zahraničních. Celý koncert trval asi hodinu, byl prokládán drobnými kvízovými otázkami a humorným vyprávěním. Celkové vystoupení se setkalo s pochopením, i když zrovna tento druh hudby není pro naše osmáky jejich šálek kávy.

ŠKOLNÍ VÝLET – ZÁMECKÁ DYJE (12. 6. 2023)

Na výlet se všichni hodně těšili, doslova se modlili, abychom měli pěkné počasí a aby se výlet vydařil. Vše se naštěstí vyplnilo, sluníčko nám svítilo a pěkně nás opálilo/spálilo. Na místě jsme si vyslechli instruktáž, jak držet pádlo a chovat se na vodě, poté jsme vyfasovali záchranné vesty, rozdělili se do skupinek po 6 a vyrazili s rafty k Dyji. Sjížděli jsme nejdřívě klasickou Dyji a poté se přepravili k divoké Dyji, která vedla až do Vednicko-valtického areálu. To teprve začala pravá plavba!!! Byla daleko dobrodružnější, plná kmenů a větví, pod které jsme museli lehat a mezi kterými jsme museli manévrovat. Sem tam nám do raftu spadli pavouci ze stromů, poštípal nás komár nebo ovád, ale byl to adrenalin (hlavně pro holky). Nečekaně jsme museli přetahovat rafty přes spadlé stromy bráníce nám v plavbě, zapadli jsme do bahna, skočili do vody v touze získat zpátky svá ztracená pádla a nemohli se vydrápat zase do raftu, či se dobrovolně vykoupali v zápalu boje. Síly jsme nabrali cca ve 2/3 plavby v tábořišti, kde jsme si opekli špekáčky a odpočali si. Plavba se nám protáhla a místo předpokládaného příjezdu ve 14:00 jsme do Lednice dorazili až v 5 hodin úplně vyčerpaní, unavení, ale šťastní. V autobuse nás hodně spalo, pádlování vypadá jednoduše, ale není, je náročné desítky km dělat stejný pohyb rukama. Myslím, že byli všichni spokojeni a jen se utvrdili, že celý ročník je dobrá parta a že si příští rok zaslouží vícedenní výlet.