LiStOVáNí

V úterý 31. ledna jsme v naší škole přivítali herce Městského divadla Brno Alana Novotného a Jiřího Resslera, kteří nám v rámci Listování přiblížili dvě knihy.

Dětem prvního stupně představili knihu Elvira Lindy Manolito Brejloun, starší žáci se seznámili s knihou Miloše Gregora Fake news challenge. Jejich vystoupení bylo velice zdařilé, děti byly vnímavé, dobře se bavily a spolupracovaly s herci.

Hlavním hrdinou knihy Manolito Brejloun je desetiletý chlapec Manolito, který žije s rodiči, mladším bratrem a dědečkem v drsné madridské čtvrti. Díky svým svérázným komentářům a naivnímu pohledu na svět prožívá s kamarády nejedno vzrušující dobrodružství, byť část z nich se odehrává jen v jeho představách. Zábavné příběhy nejsou hostinou jen pro náctileté, ale i rodiče.

Kniha Fake news challenge je inspirována dobou covidovou, válkou na Ukrajině, konspiračními teoriemi. Média, politici, sociální sítě – ze všech těchto zdrojů se na nás neustále valí dohady o tom, kdo, jak a proč se nás snaží dezinformovat. Co ale často opakovaná spojení fake news, dezinformace a alternativní fakta zahrnují? Jedná se o fenomén posledních let, nebo jsou tu s námi, šikovně skryté, už dlouhá staletí? Jak je možné, že fungují? Kdo a proč je vypouští? A co je hlavní, jak se proti nim můžeme bránit? To všechno bylo tématem listování v knize Fake news challenge.

A co je LiStOVáNí? Projekt, který představuje každý měsíc zajímavé a aktuální knihy. Vybraní autoři a jejich dílo je před diváky interpretováno známými herci v podobě scénického čtení. Jde přibližně o hodinové divadelní vystoupení, ve kterém je přenášen děj knihy, jazyk autora a atmosféra dané literatury na obecenstvo, které se v čele s mladou generací ve světě oproštěném od kultury a literatury vrací zpět k tomu, co tu bylo první – knize. Listování má své počátky v Českých Budějovicích, kde v roce 2003 proběhlo v místním knihkupectví jeho první představení.